Eksantrik Zamanlamasi (sente ayari)

(tamami alintidir, quarters)

 

Üst Ölü Nokta'daki Lift Değeriyle Eksantrik Zamanlaması

Son yıllarda araçlarda supap sayısı ve eksantrik sayısının artmasıyla bu yöntem çok popüler olmuştur. İşlem eksantrik millerinizi üst ölü noktadaki belli bir lift değerine getirmeyi içerir. Bu yöntem yıllardır Kent Cams ve birçok önemli motor üreticileri tarafından kullanılmaktadır. Eksantrikleri ayrı ayrı aynı pozisyona krank milini döndürmeden getirmesi bu yöntemin basitlik açısından bir avantajıdır.

Ü.Ö.N(TDC) lift değeri için Kent Cams kataloğuna veya internet sitesine bakınız.

1. Motorunuzu 1. silindir için Ü.Ö.N'ya ayarlayınız. Krankı kilitlediğiniz pimden emin olunuz.
2. Komperatörü emme lifteri üzerine yerleştirin ve eksantrik milini istenen değere gelene kadar çevirin.
3. Eğer aracınızın emme ve egzoz milleri ayrı ise aynı işlemi egzoz supabı için de yapın.

Eksantriklerinizi belli değerdeki lifte ayarladıktan sonra eksantrik kayışı/zincirini takabilirsiniz. Kaçınılmaz olarak bu işlemi yaparken ideal değerlerden bir sapma olacaktır. Bu yüzden ikinci kez ayarları kontrol ediniz. İnce ayarı puleden yapınız.

Son olarak motor piston ve supap çarpışmasını önlemek için kontrol edilmelidir.


Üst Ölü Noktadan Önce ve Sonraki Full Lift Değerini Kullanarak Eksantrik Zamanlaması

Yıllardır sıkça kullanılan yöntem Ü.Ö.N yı 0 derece kabul ederek ve eksantrik milinin emme ve egzoz supabının 0 derecedeki maksimum lifti dikkate alınarak yapılır. Örnek olarak Ford 2 lt. SOHC eksantriği olan RL30'u ele alalım. Full lifteki emme zamanlaması 105 derecedir. Bu emme supabının Ü.Ö.N dan 105 derece sonra tamamen açık pozisyonuna gelmesi gerektiğini ifade eder. Zamanlama diski kullanarak 105 derece olan emme supabınızın maksimum lift değerine getirebilirsiniz. İnce ayarlamayı pule üzerinden yapabilirsiniz.
1. Zamanlama diskini krank mili üzerine motor Ü.Ö.N dayken yerleştiriniz.
2. Krank milini dönme yönüyle aynı olacak şekilde (Ü.Ö.N dan sonra) belli bir full lift değerine gelene kadar çeviriniz (bu değer için kataloğa bakınız, bu örnekte 105 derece).
3. Komperatörü kullanarak emme supabının full lift değerine erişmesi için komperatörün hareketinin durduğu ve yeniden hareket etmeye başladığı değerleri zamanlama diskinden okuyunuz ve bu iki değerin ortalamasını alınız (bu örnek için 105 olmalı). Yani komperatörün durduğu değer 103, harekete başladığı değerin 107 olması gerekmektedir.
4. İnce ayarlar pule üzerinden yapılır.
5. Eğer motorunuz ayrı emme ve egzoz supaplarına sahipse aynı işlemi egzoz içinde yapınız. Bu kez krank milini ters yöne çevirerek değeri bulunuz. Yine ince ayarları pule üzerinden yapabilirsiniz.

Son olarak motor piston ve supap çarpışmasını önlemek için kontrol edilmelidir.

Eksantrik milinin doğru zamanlanması önemlidir. Zamanlama değerleri alınır, toplanır, 180 eklenir ve sonuç 2'ye bölünür. Emme için ilk zamanlama değeri, Egzoz için ikinci zamanlama değeri çıkarılır.

Örnek : 270 Ford SOHC

EMME 23/65 EGZOZ 65/23
23 ve 65 toplanır = 88 65 ve 23 toplanır = 88
180 eklenir = 268 180 eklenir = 268
2'ye bölünür = 134 2'ye bölünür = 134
23 çıkarılır = 111 23 çıkarılır = 111
EMME VALFLERİ ÜÖN'dan 111° SONRA TAM AÇIK OLMALIDIR EGZOZ VALFLERİ ÜÖN'dan 111° ÖNCE TAM AÇIK OLMALIDIR

Krank milinin üzerine protractor'u ÜÖN'da sıfırlanacak şekilde yerleştirin. Göstergeyi de supap yayı tutucusu üzerinde konumlandırın. Gösterge full lift değerini gösterene kadar motoru döndürün. Kaç derece döndürdüğünüzü kontrol ettikten sonra, full liftte düşme gözleyene kadar döndürmeye devam edin. Gerçek full lift değeri tam arada kalan noktadır. Örneğin, full lift değeri 105° ile 115° arasında gözlemleniyorsa gerçek full lift değeri 110° olacaktır. Tek eksantrikli bir motor için sadece emme valflerinin kontrol edilmesi yeterlidir.

 

UYARI

Yeni bir eksantrik mili takılması durumunda triger kayışının da değiştirilmesi önemlidir. Bununla birlikte, triger kayışı üreticinin belirlediği aralıklarda da değiştirilmelidir. Triger kayışından kaynaklanacak herhangi bir problem motorunuza saniyeler içerisinde çok büyük hasarlar verebilir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !